قیمت زمین در منطقه۲۲،معرفی قطعات زمین با کاربری در این منطقه

1400-10-28
۰ نظر
قیمت زمین در منطقه 22 تهران.معرفی پهنه های منطقه


وسعت مساحت قطعات زمین و قیمت زمین در منطقه ۲۲ تهران با توجه به موقعیت،پیشرفت و افزایش روند ساخت و ساز در منطقه،از دیگر مناطق تهران به نسبت بالاتر می باشد.قطعات زمین در منطقه ۲۲ به طور کلی به چند دسته با کاربری متفاوت تقسیم بندی می شوند که با کد های اختصاری لاتین شناخته می شوند.در این مقاله  فهرستی از پهنه ها را ارائه داده ایم و به توضیح هر کدام از این پهنه ها پرداخته ایم.

زمین در منطقه ۲۲ از لحاظ متراژ به دو دسته متراژ بزرگ بیشتر از ۵۰۰ متر مربع و زمین متراژ کوچک در حدود کمتر از ۵۰۰ متر مربع وجود دارند.این زمین ها حدودا متراژی در حدود  ۲۰۰ تا ۳۰۰ متر مربعی را دارند؛که البته بیشتر در محله هایی به نام هوانیروز،قائم،سروستان ها وبخشی بالاتر ازمیدان اتریش و بلوار کوهک متمرکز هستند.زمین های ۵۰۰ متری نیز بیشتر درکوچه های بنفشه،یاس،نور متمرکز می باشند.

زمین های متراژ بزرگ بیشتر حوالی دریاچه چیتگر وشهرک راه آهن و قسمتی از محله کوهک وجود دارند.پهنه های زمین در منطقه ۲۲ با کاربری های متفاوتی هستند؛که به آن ها سرانه نیز می گویند. طی هر پنج سال یک بار توسط کمیسیون ماده پنج بررسی شده وتمام کاربری ها تا حدود بیست درصد قابل تغییر می باشند.کاربری هایی که در این منطقه تعریف شده اند با کدهای جانبی مختلف و به نام های لاتین شناخته می شوند.به طور کلی چهار دسته زمین در منطقه تعریف شده است.

عوامل زیادی هستند که بر قیمت زمین و ارزش گذاری بر روی آن تاثیر دارند.عمده آن ها عواملی مانند لوکیشن وموقعیت خوب جغرافیایی زمین،متراژ مساحت،نوع کاربری وداشتن جواز ساخت است، که تاثیر زیادی بر ارزش زمین دارد.در ادامه مطالب به توضیح تفصیلی هر یک از این عامل ها خواهیم پرداخت.

قیمت زمین در منطقه ۲۲ 

معرفی پهنه های منطقه ۲۲ تهران:

  • پهنه های مسکونی(R)
  • پهنه های تجاری-اداری-خدماتی(S)
  • پهنه های فضای سبز(G)
  • پهنه های اداری-مسکونی(M)

پهنه های تجاری_اداری_مسکونی(S)

قیمت زمین در منطقه 22
پهنه های منطقه ۲۲

زمین با پهنه های S با کاربری تجاری و خدماتی و اداری با هم ادغام می شوند.این زمین ها بیشتر شامل تجاری و هتلینگ هستند؛زیر مجموعه ای از آن که اداری می باشد را شامل می شوند.این پهنه ها دارای کد های مختلفی نیز می باشد۱S و ۲Sو ۳S که S1 تجاری-اداری-خدماتی هستند.S2 مراکز و گسترده های تجاری -اداری-و خدماتی را شامل می شوند.S3صنعتی -کارگاهی هستند که تخصیص حداقل چهل درصد از وضعیت قطعه در فضای اشغال نشده همگی با فضای سبز درختکاری شده می باشند.

پهنه های فعالیت با مسکونی(M)

قیمت زمین در منطقه 22
پهنه های منطقه ۲۲

این پهنه ها با کدهای مختلف ۱Mو۲ M اعم از تجاری و اداری و قسمتی مسکونی که دارای فضای سبز نیز می باشد هستند.برای مثال M1 زمین هایی با کاربری مسکونی می باشد. ۲M زمین با کاربری فرهنگی،گردشگری با حداقل مسکونی می باشد.که خود هر یک از این کد ها باز دارای زیر مجموعه های دیگری می شوند.

پهنه های مسکونی(R)

قیمت زمین در منطقه 22
پهنه های منطقه ۲۲

این پهنه ها نیز دارای کد های مختلفی هستند که بیانگر تراکم و ارتفاع واحد های مسکونی هستند.

پهنه های فضای سبز(G)

قیمت زمین در منطقه 22
پهنه های منطقه ۲۲

این پهنه ها دارای کاربری خدماتی،بهداشتی و درمانی وتجهیزات شهری می باشند.خدمات شهرداری و تجهیزات شهری در تمام منطقه ۲۲ پراکنده هستند؛اما بیشتر در قسمت دریاچه چیتگر متمرکز شده اند.

قیمت زمین در منطقه ۲۲ تهران

به طور کلی هر قطعه زمین در منطقه ۲۲ با درخواست دستور نقشه،از شهرداری منطقه ابتدا پهنه ی آن (کاربری)مشخص می گردد. سپس بر اساس پهنه و تراکم تعلق گرفته به آن دستور نقشه صادر می گردد.

براساس دستور صادر شده اقدام به اخذ جواز و تهیه نقشه های مربوط به آن می گردد.پس طبیعی است که ارزش گذاری و قیمت فروش زمین در منطقه ۲۲ تهران بر اساس پهنه و زمین مورد نظر و تراکم استحقاقی آن می باشد.بیشتر سرانه مسکونی این منطقه بر اساس طرح تفضیلی جدید و موجود سال ۱۴۰۰ روبه اتمام می باشند و پر شده اند.

کمتر زمینی در این منطقه دارای کاربری مسکونی(R) می باشد.این زمین ها در بیشتر نقاط زمین های منطقه ۲۲ پخش و بیشترین تراکم آن ها در شمال منطقه ۲۲ و در غرب منطقه ۲۲ می باشد.

در حوالی دریاچه چیتگر بیشترین زمین هایی که باقی مانده اند. اغلب دارای کاربری (M) و مختلط تجاری-اداری و یا تجاری-مسکونی می باشند.زمین هایی که حوالی شرق منطقه در محله بلوار کوهک هستند؛بیشتر با در نظر گرفتن مقدار متوسط کاربری مسکونی باقی مانده اند.

زمین های این قسمت اکثرا با توجه به نزدیک بودن به پارک جنگلی چیتگر دارای کاربری (G) و یا درمانی هستند.اگر قصد خرید قطعه زمین در منطقه ۲۲ تهران را دارید با تماس با مشاوران  املاک ایرانیان و کسب اطلاعات کامل در مورد قیمت زمین های منطقه ۲۲ و مشخصات و کاربری زمین  می توانید اقدام به خرید زمین با قیمت مناسب بفرمایید.

زمین های باغ فدک که قسمت از آن دارای کاربری (R) و بیشتر (M) می باشند در حال حاضر به صورت باغ-ویلایی هستندکه نزدیک مرکز خرید بزرگ تهران مال و ابتدای بلوار زینعلی (کاج)قرار دارند.شهرداری منطقه در حال ارائه طرح به شورای شهر و احتمالا تغییر کلی آن به مسکونی هستند.لذا در حال حاضر این زمین ها به صورت باغ-ویلایی وجود دارند.

عوامل تاثیر گذار بر قیمت زمین در منطقه۲۲

همانطور که قبلا هم گفته شد عوامل زیادی تاثیری مستقیم بر قیمت زمین و ارزش گذاری روی  آن را دارد.

  • متراژ زمین
  • نوع کاربری
  • جواز ساخت
  • موقعیت زمین

متراژ زمین:هرچه متراژ زمین بیشتر باشد در مقابل قیمت خرید زمین نیز کمتر و به صرفه تر می شود.

نوع کاربری:نوع کاربری در ارزش گذاری زمین خیلی اهمیت دارد.طبیعتا زمین با کاربری مسکونی و یا کاربری تجاری در مقایسه با زمینی که کاربری کشاورزی دارد ارزشندتر خواهد بود.

جواز ساخت:این آیتم نیز بر روی قیمت زمین می افزاید.چراکه زمینی که دارای جواز ساخت است به مراتب با ارزش تر از زمین بدون جواز است.


قیمت زمین در منطقه 22

پیام بگذارید